DOWÓD REJESTRACYJNY - zatrzymany przez Policję
W trakcie kontroli drogowej, Policja (i nie tylko) może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, wydając pokwitowanie. W pokwitowaniu policjant określa przyczynę zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz czy pojazd może i przez jaki okres (do 7 dniu), uczestniczyć w ruchu drogowym. Przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego może być:
DOWÓD REJESTRACYJNY - brak miejsca na kolejne wpisy
W przypadku, kiedy w dowodzie rejestracyjnym skończyły się miejsca na kolejne wpisy terminu następnego badania, właściciel pojazdu ma kilka możliwości postępowania. Jeżeli termin badania jest już nieaktualny należy w pierwszej kolejności wykonać badanie techniczne i uzyskać zaświadczenie z wynikiem pozytywnym, a następnie udać się do Wydziału Komunikacji po nowy dowód. Jeżeli badanie jest jeszcze ważne, możemy:
DOWÓD REJESTRACYJNY - zgubiony, skradziony.
W przypadku, kiedy właściciel pojazdu zgubił lub co gorsze, skradziono mu dowód rejestracyjny, podstawowym pytaniem jest czy w dowodzie był wpisany ważny termin badania technicznego. Jeżeli termin jest aktualny, Stacja Kontroli Pojazdów w której dokonano ostaniego badania, powinna wystawić odpis zaświadczenia z badania z aktualną datą.
NEGATYWNY WYNIK BADANIA
W trakcie badania technicznego może się okazać, że w pojeździe stwierdzono usterkę zakwalifikowaną przez diagnostę do karegorii - usterka istotna. Pojazd może dalej uczestniczyć w ruchu drogowym, ale musi trafić do warsztatu w celu usunięcia wady. Negatywny wynik badania nie jest karą dla kierowcy czy właściciela pojazdu, ale dodatkowym czasem - termin dwutygodniowy - na naprawienie niesprawnego pojazdu. Po badaniu z wynikiem negatywnym kierowca otrzymuje zaświadczenie określające usterki i termin powtórnego badania. Naprawiony pojazd jest powtórnie badany, w zakresie określonym w zaświadczeniu, czyli sprawdzeniu podlega tylko to co było uszkodzone.